Slovenija po odprtosti podatkov (open data) v svetovnem vrhu

Slovenija po odprtosti podatkov (open data) v svetovnem vrhu

 

V poplavi podatkov in informacij v današnjem  svetu je predvsem pomembno, da so ti kakovostni, objektivni in da so na voljo vsem, ki jih potrebujejo. Uradne statistike so temeljni sestavni del informacijskega sistema in demokratične družbe, sestavljene pa so iz podatkov z najrazličnejših področij. Podatki so naše orodje pri upravljanju, načrtovanju, raziskovanju in komunikaciji na vseh področjih vsakdanjega življenja. Oceno odprtosti uradnih statistik (ODIN) pripravlja Open Data Watch, tj. mednarodna, neprofitna, nevladna organizacija, ki deluje na stičišču odprtih podatkov in uradnih statistik.

Open Data Inventory (ODIN) je mednarodno priznan način ocenjevanja pokritosti, odprtosti in dostopnosti sklopov podatkov, ki so potrebni za spremljanje in upravljanje razvoja na socialnem, gospodarskem in okoljskem področju  vsake države. V letu 2016 je bilo v ocenjevanje vključenih 173 držav, tudi Slovenija. V Sloveniji so ocenjevali Statistični urad RS, vendar v ocenjevanje niso bili zajeti podatki, ki jih posredujeta Nacionalni inštitut za javno zdravje in Banka Slovenije, ki sta prav tako kot SURS pooblaščena izvajalca dejavnosti državne statistike. Če bi ocenili in upoštevali tudi podatke teh dveh ustanov, bi bila skupna ocena višja.

Slovenija se je s skupno oceno 68 % uvrstila med omenjenimi 173 državami na 14. mesto. Od evropskih držav so v letu 2016 prejele najboljšo oceno Švedska (81 %), Češka (79 %) in Norveška (78 %). Od neevropskih držav pa so se pred Slovenijo uvrstile le Kanada (75 %) in ZDA (prav tako 75 %). Ocenjevanje poteka tudi na ravni regij. Slovenija je na tej ravni ena od 12 držav regije južna Evropa, in v tej skupini se je uvrstila na 2. mesto, takoj za Italijo (72 %) in pred Portugalsko (67 %). 

Ocena pokritosti in odprtosti podatkov po državah, 2016

Vir: Open Data Watch (pridobljeno 13. 3. 2017) 

V poročilu, ki se nanaša na Slovenijo, je navedena skupna ocena za 20 kategorij in 10 elementov, ti dve skupini pa sta prav tako ocenjeni z vidika pokritosti in odprtosti podatkov. Te ocene nakazujejo, katera podatkovna področja so dovolj odprta javnosti in katera so glede tega šibkejša in jih je treba še razvijati. Lestvica zajema vrednosti od 0 do 100 %. SURS je prejel skupno oceno 68 %, ta pa je sestavljena iz ocene pokritosti (62 %) in odprtosti podatkov (73 %). Najboljšo skupno oceno je dosegla na področju ekonomskih statistik (79 %), najslabšo pa na področju socialnih statistik (58 %), in to predvsem zato, ker v sklopu niso bili upoštevani podatki za zdravje, ki jih objavlja NIJZ. Pri ocenjevanju po podatkovnih elementih je bila Slovenija najslabše ocenjena v kategoriji pokritost podatkov (62 %), saj na ravni države (tj. Slovenije v celoti)  pokrije 32 % dostopnosti podatkov, na sekundarni (to je raven členitve na kohezijski regiji) pa le 3 %. Najboljšo oceno je prejela za odprtost podatkov (73 %), predvsem zaradi možnosti dostopa do podatkov iz zadnjih 5 in 10 let (83 %), strojne berljivosti podatkov (96 %) in nelastniškega razmerja do podatkov (prav tako 96 %).

Več informacij pridobite tukaj.

Statistični urad RS